Nelátkové závislosti v skratke
Závislosť - aj nelátkové závislostí, nie sú prejavom slabosti a nedostatku pevnej vôle. Závislosť je choroba a závislý človek potrebuje pomoc a odbornú liečbu. Kritéria závislosti sú stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou. Pokiaľ sú naplnené aspoň tri z nasledujúcich bodov, môžeme hovoriť o závislosti:
- Silná túžba a nutkanie hrať, myseľ je neustále zamestnaná predstavami o hre
- Potiaže alebo úplná strata kontrola pri hraní
- Neschopnosť vybrať výhru a odísť, všetky vyhrané peniaze sú vopred prehrané
- Hranie na potlačenie abstinenčných príznakov ako sú nervozita, potenie, nespavosť
- Zvyšovanie tolerancie - na uspokojenie túžby je potrebné zvyšovanie stávok
- Zanedbávanie iných záujmov a povinností, strata radosti z iných činností než hra
- Opakované neúspešné pokusy o abstinenciu
- Pokračovanie v hraní napriek škodlivým následkom, ako sú depresie, rozpad vzťahov a rodiny, strata zamestnania, zlý prospech v škole, rastúce dlžoby
Stávkovanie a hazardné hry
Bez ohľadu na to, či hovoríme o hracích automatoch, kartách, stávkovaní, či hazarde cez internet, vývoj aj priebeh závislosti je vždy rovnaký. Rovnaké, teda rovnako smutné, býva vyvrcholenie.
Hráč po počiatočnom šťastí sníva o veľkej výhre, žije vo fantáziách a veľa času trávi premýšľaním o hre. Prípadne prehry je schopný utajiť. Keď sa prehry a dlhy začnú hromadiť, stále sníva o veľkej výhre, ktorá všetko zmení a zachráni. Hra mu poskytuje uspokojenie, no pre jeho dosiahnutie hráč stále zvyšuje výšku stávok.
Je to začarovaný kruh, ktorý hráč nedokáže preťať. Stále viac upadá do problémov, ktoré hazard prináša, hranie veľakrát sprevádza pitie alkoholu či užívanie drog.
Každá závislosť časom vedie k rozkladu osobnosti. Túžba hrať je tak silná, že závislý človek sa stáva bezohľadným, stráca morálku a je citovo plochý. Zníži sa teda k čomukoľvek, len aby mohol hrať. Každodenným chlebom sa stanú klamstvá, podvody, pokútne zaobstarávanie prostriedkov na hru.
Z domácností miznú peniaze, hodnotné veci končia v záložniach, prichádzajú pôžičky na úžernícky úrok, krádeže, trestná činnosť. Hráč zapiera realitu. Dáva sám sebe sľuby, ktoré nedokáže dodržať. Stráca záujem o okolie, často obetuje aj vzťahy s rodinou, deťmi. Schováva sa pred veriteľmi, stáva sa z neho troska, prázdna schránka. Je smutné a zároveň typické, že hráč s liečbou súhlasí až vtedy, keď sa vyčerpajú všetky ostatné možnosti.
Závislosť na počítačoch a hrách
Nie zriedkavou je závislosť na moderných technológiách, na internete a počítačových hrách. Na rozdiel od hazardných hier, tieto závislostí nemali v minulosti katastrofálne finančné následky. V tejto dobe a príchodom počítačových hier s možnosťou kúpy "loot boxov", či iných skrytých možnostiach nakupovania(rôznych vylepšení) sa zvýšilo riziko finančných strát aj pri tejto forme závislosti. Závislosť na počítačoch a hrách však majú aj obrovský negatívny vplyv na medziľudské vzťahy samozrejme aj na samotného závislého človeka.
Počítače a internet priniesli do našich životov nekonečné množstvo zaujímavých informácií a možností. Je však problémom, ak sa človek od počítača dokáže odtrhnúť a trávi pri ňom čas na úkor iných, dôležitejších činností. Závislý človek uprednostní počítač pred jedlom, čí spánkom, pred potrebami rodiny, zamestnaním atď. Často pritom len bezcieľne blúdi po internete a výsledkom jeho "práce" je veľké nič. Pocit, že treba byť stále online, nič nezmeškať a sústavné myslenie na virtuálny svet je zlým znamením. Hranie počítačových hier môže byť dobrou kratochvíľou, no aj tu existuje hranica, ktorá signalizuje závislosť. Treba si aj uvedomiť, že aj v samotných počítačových hrách je často schovaný skrytý hazard a už deti v útlom veku spoznávajú tento svet.
Človek závislý na počítačových hrách im venuje neprimerane veľa času a myšlienok. V mnohých prípadoch prebdie pri hre celé noci, zanedbáva povinnosti, stráca pojem o čase, uniká do svojho sveta. Obmedzený prístup k počítaču je pre neho trestom a bez hrania sa cíti nesvoj, je nervózny, neraz aj agresívny. Za zamyslenie stojí aj dávka násilia, ktorá je štandardom každej "dobrej" hry.
Problém menom sociálne siete
Novodobým fenoménom je závislosť na mobilných telefónoch a na sociálnych sieťach. Miesto toho, aby telefón slúžil nám, často slúžime my telefónu. V prípade závislého človeka je do očí bijúca jeho neschopnosť pustiť telefón aspoň na chvíľku z rúk.
Neustále kontroluje displej, nevenuje pozornosť realite okolo seba. Takto závislý človek sa nedokáže pozhovárať s priateľmi, dávať pozor pri šoférovaní, v škole, či užiť si krásu prírody. Často sa ľudom vyhýba, cíti sa nimi vyrušovaný. Žije vo svojom virtuálnom svete, sleduje a zverejňuje na sociálnych sieťach nedôležité informácie. Mnohokrát sa jedná až o exhibicionizmus, nutkanie pútať pozornosť. Závislý človek žije v ilúzii o sebe a o svete, má pocit falošnej spolupatričnosti s inými "virtuálnymi kamarátmi". Hlboké priateľstvo cíti aj k ľudom, ktorých možno ani nikdy nevidel. Skutoční priatelia a rodina, povinnosti, jedlo či spánok ostávajú na druhej koľaji. Zo sociálnych sietí sa tak stávajú siete asociálne ...
Medzi ďalšie nelátkové závislosti môžeme priradiť závislosť na pornografii, nakupovanie, či aj workoholizmus.
Cestou von z labyrintu závislostí je liečenie a následne abstinencia. Na Slovensku sa na takúto liečbu špecializuje Pracovisko pre liečbu nelátkových závislostí v Banskej Bystrici. Momentálne je oddelenie pre rekonštrukciu budovy presunuté do obce Badín(pri Banskej Bystrici).
Liečba je zameraná na zmenu životného štýlu, na sebapoznanie, nadobudnutie zdravého a kritického myslenia, vytvorenie správnych návykov - sociálnych, pracovných, budovanie charakteru a zmyslu pre zodpovednosť, pre pravdu.
Ako prebieha liečba? A mnoho iného sa dozviete v danom podcaste s MUDr. Ludvikom Nábělkom, PhD.
Ak hľadáte informácie či pomoc pre seba, alebo svojich blízkych, obráťte sa na:
F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, II. Psychiatrická klinika SZU, Pracovisko liečby nelátkových závislostí
Dom Xaver, Banská 28 97632 Badín
č.t. 048/4335-821
Kluby pre abstinujúcich, aj pre ľudí zvažujúcich liečbu, či rodinných príslušníkov, sa konajú každý pracovný piatok o 13:30 hod. na oddelení.
Vypočujte si prípadne aj nižšie uvedené podcasty s MUDr. Renáta Lóšková a Mgr. Vladimíra Čekelová. V podcastoch podrobnejšie rozoberáme problematiku nelátkových závislostí.
Pozn.: Článok inšpirovaný informačnou brožúrkou Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Autor článku: Miroslav Samseli